Semestr amerykańskich studentów na UAM
Wiadomość, opublikowana 29-09-2017

Grupa 46 amerykańskich studentów z North Carolina State University rozpoczęła zajęcia na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza w Poznaniu w ramach program kształcenia „Integrated One-Semester Student Study Abroad Program in Poznan, Poland”.

Wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim, a obejmują takie przedmioty jak: physics, biology, microbiology, anatomy, general chemistry, organic chemistry, physical chemistry, calculus, differential equations, linear algebra, electrical engineering, engineering statics, aeronautical engineering, statistics oraz dodatkowe zajęcia z zakresu języka polskiego, historii, stosunków międzynarodowych oraz wychowania fizycznego. Odbywają się przede wszystkim na Wydziale Biologii, Wydziale Chemii, Wydziale Fizyki oraz Wydziale Matematyki i Informatyki.

Możliwość realizacji tego amerykańskiego programu na UAM to efekt wielomiesięcznych rozmów oraz spotkań prorektora prof. Ryszarda Naskręckiego oraz prof. Bohdana Skalskiego z Wydziału Chemii z amerykańskimi partnerami z NCSU, w szczególności z prof. Stefanem Franzenem oraz dr. Mladenem A.Vouk (vice-Chancelor for Research NCSU). Jednosemestralne zajęcia potrwają  do 18 listopada 2017 roku.

NCSU to liczący 130 lat publiczny uniwersytet stanowy z siedzibą w Raleigh w Karolinie Północnej, który obecnie oferuje 102 programy kształcenia na poziomie licencjatu oraz 108 programów kształcenia na poziomie magisterskim oraz możliwość otrzymania stopnia naukowego doktora w 60 obszarach nauki. NC State University jest szczególnie znany w USA z kształcenia w szeroko rozumianym obszarze rolnictwa, ale także ze studiów inżynieryjnych, medycyny weterynaryjnej oraz nauk ścisłych.

W pierwszym tygodniu zajęcia prowadzą wspólnie wykładowcy polscy i amerykańscy, których dziewięcioro przyjechało do Poznania. Prorektor prof. Ryszard Naskręcki spotkał się z grupą amerykańskich i polskich wykładowców. Na spotkaniu rozmawiano o realizacji tego unikatowego przedsięwzięcia, o sposobach prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz o możliwościach korzystania z amerykańskich zasobów pomocy dydaktycznych do tych zajęć.

Koordynatorami tego programu są: prof. Stefan Fanzen ze strony amerykańskiej oraz prof. Bohdan Skalski ze strony UAM.