II Dzień Jakości Kształcenia UAM. Uniwersytet dobrych praktyk. Przez współpracę i projekty do lepszego kształcenia
Wiadomość, opublikowana 08-12-2017

6 grudnia 2017 r. odbył się II Dzień Jakości Kształcenia UAM. Organizatorem wydarzenia była Rada ds. Jakości Kształcenia oraz Wydział Historyczny UAM. W konferencji udział wzięli Rektorzy UAM, przedstawiciele władz dziekańskich, nauczyciele akademiccy, pracownicy administracji, doktoranci oraz studenci.

Gościem specjalnym konferencji był Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej prof. dr hab. Krzysztof Diks, który w rozmowie z prof. UAM dr hab. Beatą Mikołajczyk, Prorektor ds. kształcenia, dzielił się doświadczeniami zdobytymi podczas wizyt na licznych polskich uczelniach. W dyskusji dominowało podejście nazwane przez prof. Diksa „zdroworozsądkowym”, w którym kluczowe dla jakości kształcenia z perspektywy Polskiej Komisji Akredytacyjnej są realne działania, natomiast mniejszy nacisk kładzie się na biurokratyczne zapisy.

W sesji prezentacji ustnych Komisja ds. Jakości Kształcenia (WZOJK i WZZJK) z Wydziału Historycznego, który gościł w swych murach uczestników konferencji, postawiła na konkretne działania. Prof. UAM dr hab. Izabela Skórzyńska i prof. UAM dr hab. Rafał Witkowski pokazali jak mierzona jest osiągalność efektów kształcenia na wydziale, a prof. UAM dr hab. Michał Zwierzykowski i dr Agnieszka Chwieduk przedstawili jaki wpływ na polepszenie jakości prac dyplomowych mają wydziałowe konkursy na najlepszą pracę licencjacka i magisterską.

W dalszej części przedstawiono efekty realizacji zwycięskich projektów III edycji konkursu projakościowego Prorektora ds. kształcenia  „Promowanie działań projakościowych”. Dr Agnieszka Chwieduk w imieniu Wydziału Historycznego zaprezentowała stronę internetową „Wyznaczamy horyzonty”, prof. UAM dr hab. Joanna Wójcik z Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej przedstawiła działania: fanpage'a Fredry 10, akcje „Złap fakultet” „ Złap sylabus” oraz wydziałowy konkurs na najlepsze projekty projakościowe na wzór budżetu obywatelskiego, a dr Jakub Bielak z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu pokazał teledysk, podręczny słownik ABC jakości kształcenia na WPA oraz omówił przebieg konferencji upowszechniającej i promującej tematykę projakościową wśród społeczności akademickiej wydziału.

W trakcie dwóch sesji posterowych: „Współpraca i odpowiednie finansowanie dają efekty” oraz „Nowe inicjatywy dla lepszego kształcenia” zaprezentowano 54 plakaty promujące działania projakościowe na poszczególnych wydziałach UAM.

Konferencję zamykały dwa panele dyskusyjne: „Współpraca i odpowiednie finansowanie dają efekty” moderowany przez prof. dr hab. Bogdana Jackowiaka oraz „Kształcenie z perspektywy studentów i nauczycieli akademickich”, moderowany przez prof. dr hab. Bogumiłę Kaniewską, Prorektora ds. studenckich.

Spotkanie było doskonałą okazją do rozmów i wymiany doświadczeń całej społeczności akademickiej. Wydaje się, że nowa formuła ogólnouczelnianych spotkań projakościowych na stałe już wpisała się w kalendarz uniwersyteckich wydarzeń.

Informację wprowadził/a: Marta Brzezińska