Polszczyzna ludzi myślących (wciąż jeszcze) - zaproszenie na debatę z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
Wydarzenie, rozpoczyna się 20-02-2017

Prezydent Miasta Poznania, Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza i Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk organizują otwartą debatę na temat: "Polszczyzna ludzi myślących (wciąż jeszcze)"

W dyskusji panelowej będą uczestniczyli: Jerzy Bralczyk, Ewa Łętowska, Andrzej Markowski, Grzegorz Miecugow, Jerzy Radziwiłowicz, Michał Rusinek, Halina Zgółkowa.

Debata w formie dyskusji panelowej odbędzie się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 20 lutego 2017 roku w Poznaniu w Centrum Kultury Zamek (II piętro Sala pod Zegarem) od godz. 12:00. 


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w roku 1999 przez UNESCO w celu  promocji języków używanych w różnych krajach, a także w trosce o ich przetrwanie i ochronę przed tendencjami globalizacyjnymi. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem światowym jest znikanie języków z mapy świata. Polszczyzna należy co prawda do strefy języków niezagrożonych, ale to nie oznacza, że nie wymaga on wsparcia.
W roku 1999 Sejm Rzeczypospolitej uchwalił Ustawę o języku polskim i powołał przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk Radę Języka Polskiego, nakładając na nią obowiązek czuwania nad stanem naszego języka ojczystego, w szczególności także przeciwdziałanie jego prymitywizacji, wulgaryzacji i agresji. Organizatorzy debaty chcą proponować pewne wzorce używania naszego języka, wskazując na tę jego odmianę, którą przed ponad trzydziestu laty Halina Kurkowska nazwała polszczyzną ludzi myślących. Liczymy na liczny i aktywny udział w debacie, a także na zaangażowanie w realizacji takich właśnie celów.


Udostępnij:

Share on Google+

Informację wprowadził/a: Julia Ruminiecka

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.