Informacje dla mediów

Rzecznik prasowy Uniwersytetu

Małgorzata Rybczyńska

 adres e-mail: uamrzecznik@amu.edu.pl
telefon: +48 61 829 40 30 | mobile: +48 662 099 140

Biuro prasowe

Kontakt z pracownikami Biura Prasowego


Zarządzenie Rektora w sprawie powołania Biura Prasowego

Wielkie przysiadanie na Morasku!
Wiadomość, opublikowana 27-03-2017

Rekord Guinnessa w przysiadach? Dlaczego nie! Takie wyzwanie podejmie 10 maja społeczność akademicka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  W najbliższym czasie zapadnie decyzja, czy będzie to 60 przysiadów w jednakowym tempie, czy też dowolna liczba przysiadów wykonana przez wszystkich w czasie 2 minut. Sposób wskaże kapituła Guinness World Records® z Londynu.

Więcej...
Finał Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej
Wiadomość, opublikowana 26-03-2017

W niedzielę zakończyły się organizowane po raz pierwszy poza murami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Stało się to możliwe dzięki współpracy podjętej przez Wydawnictwo Naukowe UAM i Międzynarodowe Targi Poznańskie na terenie których wydawcy akademiccy oraz wydawcy książek popularnonaukowych prezentowali swoją ofertę.

Więcej...
Anna O.Szust nie istnieje
Wiadomość, opublikowana 24-03-2017

Naukowcy stworzyli fikcyjną postać, Annę Olgę Szust (Annę O.Szust) i w jej imieniu wysłali 360 e-maili do czasopism naukowych z prośbą o przyjęcie do grona redaktorów. Część z nich się na to zdecydowało. Eksperyment pokazał, że oprócz rzetelnych pism funkcjonują również periodyki, które nie dbają o wiarygodność i jakość opublikowanych artykułów. Wyniki badań zostały opublikowane w „Nature” i stały się przedmiotem dyskusji mediów na całym świecie.

Więcej...
Na Targi po wiedzę i książkę
Wiadomość, opublikowana 24-03-2017

Ambasadorowie z UAM odpowiadają już na pierwsze pytania kandydatów, a czytelnicy przebierają w publikacjach. Na terenie MTP rozpoczęły się Targi Edukacyjne oraz Targi książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, a także, po raz pierwszy na terenach targowych, 21. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Więcej...
PPNT i VW Poznań połączyło… śniadanie
Wiadomość, opublikowana 24-03-2017

To był networking na wysokim poziomie. Przedstawiciele Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, firm współpracujących z Parkiem i VW Poznań spotkali się na symbolicznym śniadaniu, by nawiązać współpracę i wymienić się biznesowymi doświadczeniami. „To był energetyczny początek dnia i szerszego działania, które da korzyści wszystkim stronom spotkania” – oceniła Justyna Cięgotura, kierownik Działu Transferu Technologii PPNT.

Więcej...
Spotkanie stypendystów Programu Kirklanda - fotorelacja
Wiadomość, opublikowana 22-03-2017

22 marca 2017 r., w Sali Senatu UAM odbyło się spotkanie Stypendystów Programu Kirklanda.

Więcej...
II Międzynarodowa konferencja pt. „W poszukiwaniu europejskiej doktryny wolności słowa”
Wiadomość, opublikowana 22-03-2017

II Międzynarodowa konferencja „W poszukiwaniu europejskiej doktryny wolności słowa”, która odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji UAM to kolejne spotkanie przedstawicieli nauki i praktyków zajmujących się szeroko pojętą problematyką swobody wypowiedzi i jej granic. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-24 marca br. (w godz. 9.00-18.50) w auli Zygmunta Ziembińskiego Collegium Iuridicum Novum Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Konferencja otwarta jest dla publiczności i skierowana do szerokiego grona odbiorców.

Więcej...
Pomóżcie podtrzymać ogień Smoka – apelują studenci!
Wiadomość, opublikowana 22-03-2017

W 2007 r. Bartosz Smok Smoczyński dowiedział się, iż choruje na amyloidozę. Choroba prowadzi do upośledzenia organów wewnętrznych. Jego historia to momenty nadziei przeplatane dramatycznymi rokowaniami i kolejnymi wylewami. Bartek jest absolwentem Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i właśnie studenci tego wydziału postanowili mu pomóc. O wsparcie apelują do całej akademickiej społeczności Poznania. 27 kwietnia o 18.00 w Auli UAM zaplanowali koncert charytatywny na rzecz Bartka.

Więcej...
Galaktyczny Uniwersytet UAM kontratakuje!
Wiadomość, opublikowana 22-03-2017

Starcie pomiędzy Jasną oraz Ciemną Stroną Mocy trwa już od wielu lat i przyciąga miliony fanów, którzy chcą znać ostateczny wynik tego starcia… 24 i 25 marca 2017 roku, Galaktyczny Uniwersytet UAM powróci, aby uderzyć ponownie z jeszcze większą dawką wiedzy na temat Gwiezdnych Wojen! Przez dwa dni Wydział Historyczny stanie się siedzibą fanów oraz ekspertów od tajników Mocy, lordów Sith oraz rycerzy Jedi. Prelegenci konferencji naukowej wyjaśnią zebranym m.in. jak doszło do upadku Republiki Galaktycznej, gdzie można znaleźć planetę o dwóch słońcach czy też jak wyglądały uczty w świecie Gwiezdnych Wojen.

Więcej...
Dotkną ciał niebieskich
Wiadomość, opublikowana 22-03-2017

Kończą się zapisy na zwiedzanie z przewodnikiem Pracowni Muzeum Ziemi UAM. To jedna z atrakcji przygotowanych 24 marca przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w ramach akcji Dzień Muzeum Ziemi. Już po raz drugi organizatorzy chcą przybliżyć mieszkańcom Poznania to miejsce.

Więcej...
Spotkanie z Prorektor ds. studentckich, prof. Bogumiłą Kaniewską - fotorelacja
Wiadomość, opublikowana 21-03-2017

Fotorelacja z otwartego spotkania z Prorektor ds. studenckich, prof. Bogumiłą Kaniewską, zorganizowanego przez Parlament Samorządu Studentów UAM, 21 marca 2017 r., o godz. 18:00, W salonie Mickiewicza Collegium Maius, przy ul. Fredry 10.

Więcej...
Zakończenie akcji „Zaadoptuj kamizelkę”
Wiadomość, opublikowana 21-03-2017

21 marca br. w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyło się spotkanie podsumowujące akcję „Zaadoptuj kamizelkę”. Inicjatywa Centrum Badań Migracyjnych UAM trwała od 25 stycznia 2017 r. W tym okresie poznańskie instytucje – urzędy, szkoły, kościoły, teatry, kina, kluby, kawiarnie i wiele innych – miały możliwość zaopiekowania się jedną z kamizelek, jakie mieli na sobie uchodźcy podczas przeprawy przez morze. Początkowo do adopcji przeznaczonych było 49 kamizelek, jednak międzynarodowa organizacja Oxfam przekazała ich jeszcze więcej. W rezultacie, instytucje publiczne, początkowo jedynie z Poznania, później z całej Polski, przyjęły ich aż 58. Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki zaznaczył, że kieruje uczelnią wyższą, a więc instytucją, która w swoją misję ma wpisane działania na rzecz praw uniwersalnych, takich jak prawda, uczciwość czy solidarność, które są podstawami naszej cywilizacji.

Więcej...
Przeczytają Homera
Wiadomość, opublikowana 22-03-2017

Ponad 150 osób z 20 krajów Europy, w tym z Polski, z państw obu Ameryk, Azji i Afryki będą propagować kulturę oraz języki antyczne. 23 oraz 24 marca uczestnicy przeczytają wybrane księgi poematu Homera w 40 językach a lekturze towarzyszyć będą spektakle teatralne, wystawy, konferencje i wykłady. Wszystko to w ramach Międzynarodowego Festiwalu – Odysee 24! odbywającego się w czasie 11. Festival Europeen Latin Grec.

Więcej...
Znów kibicujemy UAM
Wiadomość, opublikowana 21-03-2017

Siatkarze AZS UAM Poznań zmierzą się z SPS Chrobry Głogów w meczu o mistrzostwo II ligi siatkówki mężczyzn. Będzie to spotkanie II fazy play-off. Rywalizacja rozpocznie się o godz. 17:00 w najbliższą sobotę, 25 marca, na terenie hali UAM przy ul. Zagajnikowej 9.

Więcej...
„Płynne granice” w Słubicach
Wiadomość, opublikowana 21-03-2017

Około 300 międzynarodowych ekspertów zajmujących się tematyką polską przyjedzie do Frankfurtu nad Odrą i do Słubic. Wezmą oni udział w IV Kongresie Polonoznawczym „Płynne granice”, który odbędzie się w dniach 23-26 marca na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i w Collegium Polonicum w Słubicach.

Więcej...
Prorektor ds. studenckich zaprasza
Wiadomość, opublikowana 20-03-2017

Parlament Samorządu Studentów UAM zaprasza studentów na spotkanie otwarte z Prorektor ds. studenckich, prof. dr hab. Bogumiłą Kaniewską!

Więcej...
Coraz bliżej Juwenalia
Wiadomość, opublikowana 20-03-2017

Ruszyły przygotowania do tegorocznych Juwenaliów w Pile. W poniedziałek, o godzinie 12:00 w Sali Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica podpisano porozumienie w sprawie organizacji pilskiej żakinady. W spotkaniu wzięły udział władze uczelni, w tym przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Ośrodka Zamiejscowego w Pile, studenci oraz przedstawiciele Urzędu Miasta. „Juwenalia Pilskich Uczelni 2017” potrwają dwa dni: 27 oraz 28 maja w Parku na Wyspie.

Więcej...
Finał akcji przypominającej o uchodźcach
Wiadomość, opublikowana 20-03-2017

Kończy się akcja „Zaadoptuj kamizelkę”. We wtorek, 21 marca, w godz. 14:00 do 16:30 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbędzie się spotkanie podsumowujące inicjatywę.

Więcej...
Zdobyć wiedzę na targach
Wiadomość, opublikowana 20-03-2017

Doświadczenia chemiczne na żywo oraz Obwoźna Czytelnia Komiksów - takie atrakcje czekają na osoby, które w dniach 24-26 marca odwiedzą teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. To właśnie tam odbędą się Targi Edukacyjne oraz 21. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej.

Więcej...
Medal dla prof. Güntera Prinzinga
Wiadomość, opublikowana 17-03-2017

Medalem za Zasługi dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został uhonorowany prof. Günter Prinzing. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się dziś w Gabinecie JM Rektora.

Więcej...
Studentka UAM będzie reprezentować Polskę w konkursie o Europejską Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży
Wiadomość, opublikowana 16-03-2017

Gabriela Jelonek, studentka ostatniego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej, na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, zwyciężyła w krajowych eliminacjach konkursu o Europejską Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży. Za najlepszy jury uznało jej cykl audycji w języku angielskim pt.: „Erasmus evening”, który — jak mówi autorka — propaguje wzajemne zrozumienie na szczeblu europejskim i międzynarodowym, budzi wspólne poczucie europejskiej tożsamości i integracji, a także proponuje wzorce postępowania młodym ludziom w Europie. Daje też praktyczne przykłady współżycia Europejczyków jako jednej wspólnoty.

Więcej...
III Koncert Wiosenny
Wiadomość, opublikowana 15-03-2017

Bernstein, Monteverdi, Komeda – utwory między innymi tych artystów będzie można usłyszeć w najbliższą sobotę, 18 marca 2017 r., o godz. 19:00 w Collegium Chemicum UAM, przy ul. Umultowskiej 89b. Dziekan Wydziału Chemii, prof. Henryk Koroniak zaprasza na III Koncert Wiosenny w wykonaniu Chóru Kameralnego UAM. Występom muzycznym będzie towarzyszyć recytacja tekstów z nimi związanych.

Więcej...
Kiedyś będą pomagać tropić przestępców
Wiadomość, opublikowana 15-03-2017

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotowuje się do otwarcia nowych kierunków oraz specjalności na rok akademicki 2017/2018. Szczegółowe informacje podamy Państwu w najbliższym czasie. Tymczasem przypominamy o chemii sądowej – innowacyjnej specjalności powstałej 3 lata temu na Wydziale Chemii UAM.

Więcej...
Przegląd książki naukowej po raz 22
Wiadomość, opublikowana 14-03-2017

15 marca 2017 r., o godz. 12:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się uroczyste otwarcie 22 Poznańskiego Przeglądu Książki Naukowej. Podczas Przeglądu 22 wystawców zaprezentuje ponad 340 woluminów – książek oraz czasopism naukowych. Zainauguruje go wykład „Nauka w dobrym wydaniu, czyli o ponad dwudziestoletniej działalności Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych”, który wygłosi prezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych, pani Anna Zielińska-Krybus. O godz. 12:45 nastąpi otwarcie wystawy, którą będzie można oglądać do 29 kwietnia 2017 r.

Więcej...
Egzekutywa a polityka zagraniczna Polski
Wiadomość, opublikowana 10-03-2017

10 marca, na Wydziale Prawa i Administracji UAM, odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Egzekutywa a polityka zagraniczna Polski". Naukowcy prześledzą perspektywę historyczną temat, aby w ostatnim panelu skupić się na czasach współczesnych.

Więcej...
A propos wycinki drzew...
Wiadomość, opublikowana 09-03-2017

W ostatnim czasie, podobnie jak do mediów, także do władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu docierają sygnały o wycinaniu drzew. Sygnały pochodzą zarówno od właścicieli działek sąsiadujących z terenami, na których trwa wycinka, a które graniczą z terenami Uniwersytetu, jak i od samych pracowników UAM. Taka wycinka prowadzona jest właśnie pomiędzy ul. Maków Polnych a ul. Zagajnikową na terenach zielonych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM na Morasku. Władze Uniwersytetu szanują prawo własności i możliwość zarządzania prywatnym terenem. Przestrzegają jednak przed podejmowaniem takich działań oraz apelują o zwrócenie uwagi, jak wpłynie to na środowisko naturalne i walory krajobrazowe terenów zielonych, których w Poznaniu i wokół niego coraz mniej.

Więcej...
VI Kongres Kół Naukowych UAM
Wiadomość, opublikowana 01-03-2017

Prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz Stanisław Trociuk, zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich będą gośćmi panelu, który zainauguruje VI Kongres Kół Naukowych UAM w Poznaniu. Ogólnopolska konferencja pod hasłem „Społeczeństwo obywatelskie”, odbędzie się w dniach 16 - 17 maja 2017 r. na Wydziale Prawa i Administracji UAM.

Więcej...
Nowa rzecznik prasowa
Wiadomość, opublikowana 07-02-2017

Małgorzata Rybczyńska, wieloletnia dziennikarka Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Poznaniu, Radia Merkury. Była szefem działu informacji oraz sekretarzem programu. Cały czas pracowała także jako reporterka. Od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako starszy wykładowca prowadzi zajęcia ze studentami dziennikarstwa na WNPiD. Swoim doświadczeniem w pracy z mediami dzieliła się podczas szkoleń m.in. z samorządowcami, pedagogami oraz organizacjami samorządowymi.

Więcej...

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.